Započela isplata izravne potpore

agenpoljo

Nakon što je poljoprivrednicima isplaćeno 750 milijuna kuna predujma izravne potpore za 2015. godinu, Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom r. započela je s isplatom …

 

ZAPOČELA ISPLATA PRVOG DIJELA IZRAVNE POTPORE POLJOPRIVREDNICIMA

Nakon što je poljoprivrednicima u studenom prošle godine isplaćeno 750 milijuna kuna predujma izravne potpore za 2015. godinu, Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju započela je s isplatom prvog dijela izravne potpore za 2015. godinu.   

U sljedećim danima na račune gotovo 100.000 poljoprivrednih gospodarstava ukupno će biti uplaćeno 944 milijuna kuna izravnih plaćanja. Inače, za proizvodnu 2015. godinu ove je godine na raspolaganju ukupno 3,4 milijarde kuna (iz RH i EU proračuna) za izravnu potporu poljoprivrednicima: 

  • 2,65 milijardi kuna –  izravna plaćanja
  • 596,4 milijuna kuna – IAKS mjere ruralnog razvoja (Agrookoliš, Ekološka poljoprivreda i Područja s posebnim ograničenjima)
  • 27,4 milijuna kuna  – EU interventna potpora stočarima za krave u proizvodnji mlijeka
  • 138,6 milijuna kuna  – osjetljivi sektori (mliječne krave, rasplodne krmače, duhan i maslinovo ulje).  

U drugom dijelu isplate, koja će završiti do 30. lipnja 2016. godine, poljoprivrednicima će biti isplaćen ostatak novca za izravnu potporu (za sve vrste potpora). Isto tako, poljoprivrednicima će krajem godine biti isplaćen i predujam za proizvodnu 2016. godinu u iznosu od 776 milijuna kuna. 
Za sve korisnike izravnih potpora koji imaju porezni dug ili su im računi pod ovrhom dajemo sljedeću informaciju. 

Obzirom da ova isplata prvog dijela potpore ide iz EU proračuna neće biti prijeboja dugovanja korisnika potpore s Poreznom upravom. Naime, prijeboj potpora sa poreznim dugom propisan je Pravilnikom o uvjetima, načinu i postupku prijeboja potraživanja prema državnom proračunu s poreznim dugom te se provodi na odobrenim iznosima koji se financiraju iz proračuna RH. 

Nadalje, sukladno čl. 141. Zakona o poljoprivredi, sredstva potpore poljoprivredi do iznosa od 50.000 kuna oslobođena su od ovrhe. Kako bi iskoristili pravo na oslobođenje od ovrhe na potpore korisnici čiji su računi na koje im se potpora isplaćuje blokirani radi provedbe ovrhe moraju otvoriti zaštićeni račun u FINA-i. Korisnici potpora u poljoprivredi koji su prijavili zaštićene račune pored redovnih, dobit će iznos potpore do 50.000,00 kn na zaštićeni račun, a ostali iznos potpore (ukoliko je odobren iznos veći od 50.000,00 kn) isplaćuje se na redovni račun. 

Tablica 1.: Dinamika isplate  

TRAVANJ

SVIBANJ

EU dio: 
Osnovno plaćanje 
Zeleno plaćanje 
Preraspodijeljeno plaćanje

HR dio: 
Osnovno plaćanje 
Zeleno plaćanje 
Preraspodijeljeno plaćanje  

EU dio: 
Proizvodno vezana potpora:
Krave dojilje 
Krave u proizvodnji mlijeka Šećerna repa 
Ovce i koze 
Voće i povrće 
Krmni proteinski usjevi  

HR dio: 
Proizvodno vezana potpora:       
Krave dojilje 
Krave u proizvodnji mlijeka 
Šećerna repa 
Ovce i koze 
Voće i povrće 
Krmni proteinski usjevi 
Proizvodno vezana potpora (EU + RH): 
Tov goveda 

EU dio: 
Plaćanje za mlade poljoprivrednike   
Program za male poljoprivrednike

Državna pomoć: Mliječne krave, Rasplodne krmače, Duhan, Maslinovo ulje   

Državna potpora za očuvanje izvornih i zaštićenih kultivara poljoprivrednog bilja   

HR dio: 
Plaćanje za mlade poljoprivrednike   
Program za male poljoprivrednike  

 

IAKS mjere ruralnog razvoja: 
Mjera 10
 – Poljoprivreda, okoliš i klimatske promjene 
Mjera 11 – Ekološki uzgoj 
Mjera 13 – Plaćanja područjima s prirodnim ograničenjima 

Back to top button

Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje online korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda web stranica slažete se s korištenjem kolačića i dajete privolu za prikupljanje osobnih podataka.

Close
Close
Skip to content