Sat za planet Zemlju – uključite se i vi

planeta

Akcija „ Sat za planet Zemlju”, održat će se 19. ožujka 2016. godine od 20:30 do 21:30 sati. Simboličnom gestom gašenja rasvjete na jedan sat podržimo ovu akciju. Opširnije …

Akcija „ Sat za planet Zemlju”, održat će se 19. ožujka 2016. godine od 20:30 do 21:30 sati – priključite se i Vi! 

Cilj akcije „Sat za planet Zemlju” nije ušteda električne energije u tom jednom satu isključivanja, već da se jednim takvim vizualnim efektom podsjeti na važnost svakodnevnoga djelovanja i upozori na štetnost klimatskih promjena te na nužnost brige o ekološkom otisku svakog pojedinca kako bismo očuvali naš (jedini) planet.

Simboličnom gestom gašenja rasvjete na jedan sat ne rješava se problem klimatskih promjena i neodgovornog upravljanja prirodnim resursima, ali se zasigurno potiče na kolektivno promišljanje na koji način možemo spriječiti sve učestalije štete uzrokovanje ekstremnim vremenskim pojavama, poput velikih požara, poplava, erozija zemljišta, oluja i valova tropskih vrućina. Nastanak takvih pojava uzrokovan je klimatskim promjenama i povećanjem temperature na Zemlji.

Akciju Sat za planet Zemlju pokrenuo je World Wide Fund for Nature – Svjetski fond za prirodu u Sydneyu kada je 2,2 milijuna ljudi i više od 2 000 poslovnih subjekata ugasilo svjetla u svojim domovima i tvrtkama kako bi dali svoj glas protiv klimatskih promjena. Sljedeći primjer Sydneyja, mnogi drugi gradovi diljem svijeta prihvatili su događaj 2008. godine. Godina 2012. ušla je u povijest kao najveća globalna volonterska akcija – u njoj je sudjelovalo više od 150 država i stotine milijuna ljudi sa svih kontinenata, uključujući najpoznatije svjetske zgrade i prirodna čuda.

Hrvatska se pridružila akciji 2009. godine ugasivši svjetla na zgradama Hrvatskog narodnog kazališta, Pravnog fakulteta i Muzeja za umjetnost u Zagrebu, u Dubrovniku su u mrak utonule Zidine i Stradun, Pula je ugasila svjetla na Areni, a Split cijelu Rivu. Iz godine u godinu i dalje raste broj gradova koji se uključuju u Inicijativu.

Javna ustanova Zeleni prsten Zagrebačke županije Vas poziva da se pridružite Inicijativi i simbolično ugasite svjetla na jedan sat 19.ožujka 2016. u 20:30 sati radi podizanja svijesti o potrebi mijenjanja štetnih navika i poduzimanja određenih akcija oko klimatskih promjena.

planeta

 

JU ZELENI PRSTEN ZAGREBAČKE ŽUPANIJE
Javna ustanova za upravljanje zaštićenim područjima i
drugim zaštićenim prirodnim vrijednostima
na području Zagrebačke županije „Zeleni prsten”

Prikaži više
Back to top button

Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje online korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda web stranica slažete se s korištenjem kolačića i dajete privolu za prikupljanje osobnih podataka.

Close
Close