Sat za planet Zemlju – uključite se i vi

planeta

Akcija „ Sat za planet Zemlju”, održat će se 19. ožujka 2016. godine od 20:30 do 21:30 sati. Simboličnom gestom gašenja rasvjete na jedan sat podržimo ovu akciju. Opširnije …

Akcija „ Sat za planet Zemlju”, održat će se 19. ožujka 2016. godine od 20:30 do 21:30 sati – priključite se i Vi! 

Cilj akcije „Sat za planet Zemlju” nije ušteda električne energije u tom jednom satu isključivanja, već da se jednim takvim vizualnim efektom podsjeti na važnost svakodnevnoga djelovanja i upozori na štetnost klimatskih promjena te na nužnost brige o ekološkom otisku svakog pojedinca kako bismo očuvali naš (jedini) planet.

Simboličnom gestom gašenja rasvjete na jedan sat ne rješava se problem klimatskih promjena i neodgovornog upravljanja prirodnim resursima, ali se zasigurno potiče na kolektivno promišljanje na koji način možemo spriječiti sve učestalije štete uzrokovanje ekstremnim vremenskim pojavama, poput velikih požara, poplava, erozija zemljišta, oluja i valova tropskih vrućina. Nastanak takvih pojava uzrokovan je klimatskim promjenama i povećanjem temperature na Zemlji.

Akciju Sat za planet Zemlju pokrenuo je World Wide Fund for Nature – Svjetski fond za prirodu u Sydneyu kada je 2,2 milijuna ljudi i više od 2 000 poslovnih subjekata ugasilo svjetla u svojim domovima i tvrtkama kako bi dali svoj glas protiv klimatskih promjena. Sljedeći primjer Sydneyja, mnogi drugi gradovi diljem svijeta prihvatili su događaj 2008. godine. Godina 2012. ušla je u povijest kao najveća globalna volonterska akcija – u njoj je sudjelovalo više od 150 država i stotine milijuna ljudi sa svih kontinenata, uključujući najpoznatije svjetske zgrade i prirodna čuda.

Hrvatska se pridružila akciji 2009. godine ugasivši svjetla na zgradama Hrvatskog narodnog kazališta, Pravnog fakulteta i Muzeja za umjetnost u Zagrebu, u Dubrovniku su u mrak utonule Zidine i Stradun, Pula je ugasila svjetla na Areni, a Split cijelu Rivu. Iz godine u godinu i dalje raste broj gradova koji se uključuju u Inicijativu.

Javna ustanova Zeleni prsten Zagrebačke županije Vas poziva da se pridružite Inicijativi i simbolično ugasite svjetla na jedan sat 19.ožujka 2016. u 20:30 sati radi podizanja svijesti o potrebi mijenjanja štetnih navika i poduzimanja određenih akcija oko klimatskih promjena.

planeta

 

JU ZELENI PRSTEN ZAGREBAČKE ŽUPANIJE
Javna ustanova za upravljanje zaštićenim područjima i
drugim zaštićenim prirodnim vrijednostima
na području Zagrebačke županije „Zeleni prsten”

Back to top button

Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje online korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda web stranica slažete se s korištenjem kolačića i dajete privolu za prikupljanje osobnih podataka.

Close
Close
Skip to content