OPERATIVNA AKCIJA „MIR I DOBRO“

Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Hrvatske, povodom predstojećih božićnih i novogodišnjih blagdana, prati i analizira stanje sigurnosti te javni red i mir povodom čega provodi preventivnu operativnu akciju pod nazivom „Mir i dobro„. 

U razdoblju od 11. prosinca 2023. godine do 7. siječnja 2024. godine policijski službenici Policijske postaje Zaprešić vršit će niz preventivnih i operativno preventivnih mjera i radnji povodom čega građene žele upoznati s najvažnijim odredbama Zakona o eksplozivnim tvarima te proizvodnji i prometu oružja („Narodne novine“ broj 70/2017 i 141/2021.) po kojem su pirotehnička sredstva sva ona koja sadrže eksplozivne tvari li eksplozivnu smjesu tvari namijenjenih za stvaranje topline, svjetla, zvuka, plina ili dima ili kombinaciju takvih učinaka kroz samostalne egzotermne kemijske reakcije,  a dijele se na kategorije:

 

pirotehnička sredstva kategorije F1 – su pirotehnička sredstva za vatromete koja predstavljaju vrlo nizak rizik i zanemarivu razinu buke, a koja su namijenjena za uporabu u ograničenim prostorima, uključujući i pirotehnička sredstva za vatromete namijenjena za uporabu unutar stambenih zgrada;

– pirotehnička sredstva kategorije F2 – su pirotehnička sredstva za vatromete koja predstavljaju nizak rizik i nisku razinu buke i koja su namijenjena za vanjsku uporabu u ograničenim prostorima;

– pirotehnička sredstva kategorije F3 – su pirotehnička sredstva za vatromete koja predstavljaju srednji rizik i koja su namijenjena za vanjsku uporabu na velikim otvorenim prostorima, a čija razina buke nije štetna za ljudsko zdravlje;

– pirotehnička sredstva kategorije F4 – su pirotehnička sredstva za vatromete koja predstavljaju visok rizik i koja smiju koristiti samo osobe sa stručnim znanjem (uobičajeno poznata kao sredstva za profesionalnu uporabu), a čija razina buke nije štetna za ljudsko zdravlje;

– pirotehnička sredstva kategorije T1 – su pirotehnička sredstva za uporabu na pozornicama (pirotehnička sredstva za primjenu u kazalištima) koja predstavljaju nizak rizik;

pirotehnička sredstva kategorije T2 – su pirotehnička sredstva za uporabu na pozornicama (pirotehnička sredstva za primjenu u kazalištima) koja predstavljaju visok rizik, a kojima mogu rukovati samo osobe sa stručnim znanjem;

pirotehnička sredstva kategorije P1 – su ostala pirotehnička sredstva koja predstavljaju nizak rizik, u koja se ubrajaju i pirotehnička sredstva koja su sastavni dio opreme brodova za potrebe spašavanja na moru te pirotehnička sredstva koja se koriste u poljoprivredi, avionskom prometu;

pirotehnička sredstva kategorije P2 – su ostala pirotehnička sredstva koja predstavljaju visok rizik i kojima mogu rukovati samo osobe sa stručnim znanjem, a u koja se ubrajaju i rakete za obranu od tuče;

 

Prodaja i uporaba pirotehničkih sredstava

pirotehnička sredstva kategorije F1 – mogu se, osim u prodavaonicama oružja i streljiva te prodavaonicama pirotehničkih sredstava, prodavati u maloprodaji i u drugim prodavaonicama te na kioscima tijekom cijele godine, građanima starijim od 14 godina;

uporaba pirotehničkih sredstava kategorije F1 dozvoljena je građanima starijima od 14 godina tijekom cijele godine,

građanima nije dozvoljena nabava, posjedovanje niti uporaba petardi i redenika kategorije F2 i F3, te pirotehničkih sredstava kategorije F4, P1, P2, T1 i T2 za osobne potrebe;

zabranjena je prodaja petardi i redenika kategorije F2 i F3 građanima za osobne potrebe, a ostala dozvoljena pirotehnička sredstva kategorije F2 i F3 dozvoljeno je prodavati građanima starijim od 18 godina, u razdoblju od 15. prosinca do 1. siječnja, u prodavaonicama pirotehničkih sredstava za koje posjeduju odobrenje Ministarstva, a njihova uporaba je dozvoljena građanima starijim od 18 godina u razdoblju od 27. prosinca do 1. siječnja;

u zatvorenim prostorima i na prostoru gdje se okuplja veći broj građana građanima je zabranjeno korištenje dozvoljenih pirotehničkih sredstava, osim pirotehničkih sredstava kategorije F1, a pirotehnička sredstva kategorije F2, F3, T1, T2, P1 i P2 dozvoljeno je koristiti u zatvorenim prostorima i na prostoru gdje se okuplja veći broj građana samo pravnim osobama i obrtima koji imaju odobrenje Ministarstva;

– javne vatromete mogu izvoditi pravne osobe i obrti koji od Ministarstva dobiju odobrenje za izvođenje javnih vatrometa.

Back to top button

Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje online korisničko iskustvo. Nastavkom pregleda web stranica slažete se s korištenjem kolačića i dajete privolu za prikupljanje osobnih podataka.

Close
Close
Skip to content